Topraklama Ölçüm Kontrolleri

Topraklama Ölçüm Kontrolleri

Yetkili teknik personel tarafından yapılan Elektrik İç Tesisat Ölçüm ve Kontrolleri aşağıdakileri hususları kapsamaktadır:
• Elektriksel Uygunlu Kontrolü
• Artık akım koruma düzeneği (Kaçak Akım Rölesi) testleri (Açma akımı(mA) ve Açma Süresi(ms) tespiti)
• Gerilim düşümü ölçümleri
• Topraklama ölçüm ve kontrolleri
• Çevrim empedansı ölçümleri
• İzolasyon direnci ölçümleri

Bu ölçüm ve raporlamalar EMO üyesi elektrik veya Elektrik- elektronik mühendisleri tarafından gerçekleştirilmektedir. Ayrıca, termal görüntüleme ile trafolar ve elektrik panolarında aşırı ısınmadan meydana gelecek yangınları önlemek amacıyla ölçümler ve raporlamalar yapılmaktadır.

Elektrik tesisatının uygunluğuna yönelik yapılan kontroller;
Elektrik Tesislerinde Topraklamalar Yönetmeliği,
Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliği,
Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliği ile TS EN 60079 standardında belirtilen hususlara göre yapılmalıdır.

NEDEN TOPRAKLAMA YAPILIR?

İnsanların ve evcil hayvanların can güvenliğini sağlamak amacıyla gerilimin etkin değeri 50 voltun üstünde olmamalıdır. Ayrıca, herhangi bir hata anında (teknik hatalar, aşırı akımlar, yalıtımın bozulması, delinme ve bozulmalar vs) ortaya çıkan tehlikeli akımların toprağa akıtılması için topraklama yapılmaldır. Topraklanmış bir üretim tesisimde çalışan personeli elektrik şoklarından korunur, tesis içerisindeki aygıtların elektrik arızalarına karşı arızalanmalarını önlenir, elektrik enerjisinin güvenirliği ve sürekliliği artar.

TOPRAKLAMA EN AZ KAÇ OHM OLMALIDIR?

Koruma topraklamalarında yönetmelikte bir sınır değer bulunmamaktadır. Sınır değer hesabı sistemin türüne (TT, TN), eşdeğer değer üzerinde bulunan açma cihazlarına(sigorta türü), artık akım anahtarı(kaçak akım rölesi) bulunmasına göre ölçümü yapan mühendis tarafından hesaplanmaktadır. Topraklama direncinin uygunluğu ancak bu hesap yöntemi ile belirlenmektedir. Bu nedenle özellikle küçük güç tüketimli işletmelerde ve evlerde artık akım anahtarlarının konulması tavsiye edilmektedir.

TOPRAKLAMA PERİYODU NEDİR?

Elektrik üretim, iletim, dağıtım tesisleri 2 yıl
Enerji nakil ve dağıtım hatları 5 yıl
Sanayi tesisleri ve iş merkezleri direnç değerleri 1yıl
Sabit işletme elemanları 1 yıl
Yeri değişebilen işletme elemanları 6 ay
Parlayıcı, patlayıcı, tehlikeli ve zararlı maddelerle çalışılan işyerleri ile ıslak ortamlarda çalışılan işyerleri için kontrol periyotları 1 yılı aşamaz.

Topraklama kontrolleri ve periyodik fenni muayeneleri için Kurumsal İş Güvenliği Sağlık, Eğitim, Ölçüm Hizmetlerini arayın, kontrollerinizi yaptırmak için bilgi ve randevu alın.

 

 

ORTAK SAĞLIK VE GÜVENLİK BİRİMİ

İstasyon Mah. 1475 Sokak 48/B Gebze/Kocaeli
0262 656 03 82 bediha@kurumsalosgb.com.tr