PATLAMADAN KORUNMA

PATLAMADAN KORUNMA

Patlamadan Korunma Dökümanı Nedir ?

Günümüz insan hayatını kolaylaştırmak için birçok sektör ve firma çalışmaktadır. Bu sektörler arasında tehlikeli işlerde çalışan firmalarda bulunmaktadır. Bu firmalar patlayıcı ve tehlikeli madde benzeri insan sağlığını ve hayatını etkileyen ürünler üreten firmalardır. Bu tarz firmalarda çalışan personellerin son derece profesyonel hareket etmeleri gerekmektedir. Her hangi bir acil durumda işletme içerisindeki personel nasıl hareket edeceğini bilmezse can ve mal kaybı yaşanabilir. İşte bu tür can ve mal kaybı gibi olayların yaşanmaması için, bu işletmeler de patlamadan korunma dokümanı kullanılması gerekmektedir.Patlamadan korunma dokümanı, tamamen işletme içinde bulunan personel ve iş makinelerinin her hangi bir patlama meydana gelmemesi ve meydana geldiği anda yapılması gerekenleri belirten belgelerdir.

Patlamadan Korunma Dökümanı Nasıl Hazırlanır ?

Günümüzde birçok işyeri farklı farklı alanlarda faaliyet göstermektedir. İşte bu iş yerlerinde yanıcı kimyasal maddelerin herhangi bir tutuşturucu bir madde ile teması halinde meydana çıkabilecek sorunlar iş yerinde çalışan personel ve işverene kötü sonuçlar sağlamaktadır. Kimyasal patlamalar sonunda yüksek miktarda can ve mal kaybı yaşanmaktadır. Bu da işletmede çalışan personel ve işletme sahibine oldukça zarar vermektedir. İşte bu tür patlamalarda ne yapılması gerektiği ve nasıl hareket edilmesi gerektiğini gösteren belgelere patlamadan korunma dokümanı diyoruz.

Patlamadan korunma dokümanı hazırlanırken dikkat edilmesi gereken esas konular şunlardır.Patlayıcı ortam oluşabilecek sektörlerde çalışan personelin,  çalıştığı ortamda bulunması gereken koruyucu giysiler ve araç gereçler ince ayrıntısına kadar incelenmesi,İşveren ve o bölümde çalışan personeli bilgilendirilmesi,İşletme içerisinde meydana gelebilecek kazaların incelenmesi,Oluşan problemler esnasında yapılabilecek en mantıklı hareketlerin gösterilmesidir.Günümüzde faaliyet gösteren tüm firmaların patlamadan korunma dokümanı bulundurmaları zorunlu hale gelmiştir.

 

ORTAK SAĞLIK VE GÜVENLİK BİRİMİ

İstasyon Mah. 1475 Sokak 48/B Gebze/Kocaeli
0262 656 03 82 bediha@kurumsalosgb.com.tr